Перемагає той, хто позбувається психології жертви

Павло Подобєд, історик, громадський діяч

Верховна Рада проголосувала за включення до порядку денного проекту Постанови №10125 про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, національних парламентів держав світу щодо засудження порушення прав корінних народів у Російській Федерації.

Чому цей документ важливий для України?

1. Ми повинні прийнятий той факт, що наше подальше існування як держави залежить від здатності протистояти Російській Федерації. Справжні зміни в державі почнуться тоді, коли Україна почне перемагати у військово-політичному протистоянні із Москвою. 

2. Перемогти Росію можна лише асиметричними заходами, граючи біля її воріт, а не у власному штрафному майданчику. Слід прагнути досягати максимального результати при мінімальному докладанні зусиль. Однією із таких точок докладання зусиль є етнічна та релігійна строкатість Російської Федерації.

3. Важливою запорукою перемоги є відмова від віктимного мислення. Ми мусимо визначити процес дезінтеграції Російської Федерації як нашу стратегічну мету. Думка про чергові поступки: територіальні, економічні чи у сфері гуманітарної політики – це не шлях миру, а шлях втрати державності.

4. Для реалізації цієї стратегії слід зробити чимало як у сфері вивчення самої Російської Федерації, так і знаходження потрібних напрямків докладання зусиль. Необхідно підтримувати національні рухи народів Росії, привертати увагу міжнародної спільноти до порушення національних, громадянських та релігійних прав тих, хто не бажає розчинитися в імперії. 

5. Національні рухи корінних народів Росії розглядаються Кремлем як загроза існуючому політичному режиму. У 2014 р. не лише окремі громадські активісти з числа корінних народів, але й цілі представницькі органи, наприклад Конгрес ерзянського народу або Міллі Меджліс татарського народу, виступили із заявами на підтримку територіальної цілісності України. Відомий в Татарстані політичний діяч Рафіс Кашапов був засуджений у 2015 р. до 3 років позбавлення волі за заяви щодо анексії Криму (відбув покарання повністю, організацією Amnesty international визнаний політичним в’язнем). У судовому порядку переслідуються й інші політики та громадські активісти з числа корінних народів, які публічно засуджують агресивну політику РФ. Наприклад, найвідоміший башкирський опозиційний діяч Айрат Дільмухаметов вже 3 місяці перебуває у СІЗО за свої політичні заяви (про необхідність дотримання міжнародного права і конституції РФ).

6. Україна повинна думати не про задоволення російських апетитів, а про нову постімперську дійсність. Ми повинні ставити не на російських демократів, які прямим текстом заявляють «Крым не бутерброд, возвращать не будем!», а на тих, з ким наші інтереси цілком і повністю співпадають. Цю думку поділяють і провідні західні аналітики в сфері дослідження Росії: Пол Гобл і Януш Бугайський.

Ухвалення Верховною Радою України Постанови № 10125 може стати першим етапом побудови нового позиціонування нашої держави щодо Російської Федерації: переслідування національних активістів, каральна психіатрія для татарських самостійників, електростільці для «неправильних башкир» – це не внутрішні справи Росії. Ми повинні говорити про кожен злочин імперії. Ми маємо здобути союзників і прихильників в самому нутрі Російської Федерації.

Україна мусить перемагати. Для цього потрібна політична воля. Сподіваюсь, що сьогодні депутатам не забракне цієї волі. Закликаю підтримати проект Постанови № 10125!

Павло Подобєд, історик, громадський активіст

opad.org.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Яндекс.Метрика